Denizlide Turkovac uygulanan 46 kişide yan etki çıkmadı

Yapılan faz-3 çalışmalarıyla gönüllülerdeki etkileri tespit edilen Tukovac’ın, Kayseri’deki 46 gönüllü üstünde yan etkisi görülmediği aktarıldı.

  • Haber Merkezi

Dünyayı saran koronavirüse karşı geliştirilen koronavirüs aşısı Turkovac’ın çalışmaları sürüyor.

Turkovac faz-3 çalışmasının devam ettiği 5 merkezden biri olan Kayseri Şehir Hastanesi’nde, gönüllüler aşılanmaya devam ediyor.

Şimdiye kadar 46 kişinin aşılandığı Kayseri Şehir Hastanesi’nde 650 kişi ise gönüllü olmak için başvuruda bulundu.

SÜREÇ OLUMLU İLERLİYOR

Aşının uygulandığı 46 kişide herhangi bir yan etki görülmezken, Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, sürecin güzel bir şekilde devam ettiğini dile getirdi.

“46 KİŞİDE HERHANGİ BİR YAN ETKİ GÖRMEDİK”

TRT Haber’e açıklama yapan Toker, “Tukovac aşılamasına faz-3 çalışması şeklinde devam ediyoruz. Türkiye’de birçok merkezde de eş zamanlı olarak başladı. Şu ana kadar 650 başvurumuz mevcut. E-nabız üzerinden aşı randevusu alır gibi başvuru yapılabiliyor. Biz bu kişilere tek tek dönüş yapıyoruz. Kişilerin bu süreçte covid geçirip geçirmediği ya da başka bir aşıyla normal aşı takviminde aşılanıp aşılanmadığı sorgulanıyor. Akabinde herhangi bir kronik hastalığı olup olmadığı, aşı için bir engeli olup olmadığı planlanıp, randevu vererek hastanemize çağırıyoruz. Şu ana kadar 46 gönüllümüzü Turkovac aşısı ile aşıladık ve herhangi bir yan etki görmedik. Süreç gayet güzel bir şekilde devam etti ve gönüllülerimiz gelmeye devam ediyor. diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir