Mersin’de güneşten korunmak için diktiği fıstık ağacı gelir kapısı oldu

İlk hasadında 40 bin lira kazanan üretici, şubat ayında hasat ettiği çam fıstıklarını, gelecek yıl yapacağı hasatla birleştirip kilosu 300 ile 500 lira arasında satmayı hedeflediğini söyledi.

Mersin’in Silifke ilçesi Öztürkmenli Mahallesi’nde yaşayan emekli çiftçi Abdurrahman Serin (72), 20 yıl önce gölgesinden faydalanmak için evinin bahçesine 4 çam fıstığı fidanı dikti.

Geçen yıla kadar ağaçların gölgesi sayesinde ferahlayan Serin, evine gelen misafirinin uyarısıyla çam fıstıklarını toplayıp, satmaya başladı. Serin, ilk hasadında 200 kilogram çam fıstığı elde etti.

KİLO FİYATINI BELİRLEDİ

Fıstığın kilosunu 200 TL’den satarak, 40 bin TL kazanan Serin, şubat ayında hasat ettiği çam fıstıklarını, gelecek yıl yapacağı hasatla birleştirip kilosu 300 ile 500 lira arasında satmayı hedeflediğini söyledi.

Mersin de güneşten korunmak için diktiği fıstık ağacı gelir kapısı oldu #1

ARKADAŞ TAVSİYESİ İLE BAŞLADI

Çam fıstığının ilaç ve bakım istemediğinin altını çizen Serin, “Ağacı ilk önce gölgelik olarak dikmiştim, bir yerde de gördüm çekirdeği toplanıyordu. Ben de diktim. Dibine dökülenleri çocuklar yiyordu. Bir gün bir arkadaş geldi ve ‘Bunu sat. Bunlar güzel para yapar. Şubat ayında topla, temmuz, ağustos ayında ser ve içini dök’ diyerek gitti. Toplayıp, dediğini yaptım ve o yıl güzel para kazandım. Şimdi ise iki sene biriktirip, satıyorum. Tarsus’a götürüp, orada kırdırıyorum. Su, ilaç istemiyor sadece kozalaklarını toplayıp kurutup çırpıyorsun, o kadar.” dedi.

Mersin de güneşten korunmak için diktiği fıstık ağacı gelir kapısı oldu #2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir