Çocuklarda yüksek ateş neden olur? Ateş sınırı ne olmalı, ateş nasıl düşürülür?

Çocuklarda yüksek ateş belirtileri nelerdir? Ateşli çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır? Ateşli çocuk ne zaman doktora götürülmelidir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Murat Doğan, çocuklarda yüksek ateş durumunda yapılması gerekenleri anlattı.

Ateş normal bir savunma mekanizmasıdır yani bir hastalığa karşı vücudu korumak için ortaya çıkan bir durumdur. Bazen ortada hastalık yoktur, çevre koşullarına bağlı olarak ateş ortaya çıkabilir. Bu nedenle ateş tek başına hastalık değildir sadece anormal bir durum için uyarıcı bir belirtidir.

Şunu unutmamak gerekir ki çocuğun genel durumu ateşin derecesinden daha önemlidir. Genel yanlış kanı ateşin yüksekliğiyle enfeksiyonun şiddetinin bir olduğudur. Aslında bazen düşük ateşli çocuk yüksek ateşli çocuktan daha büyük tehlike altında olabilir. Yani 40 derecede oynuyor, koşuyor, keyfi yerindeyse sorun yoktu. Halsiz, inleyen, yemesi bozuk 38,1 derce olan çocuk daha önemlidir.

Ateşli hastalıklar çocukların sağlığını nasıl etkiler?

Her ateşli durum ailelerde ciddi bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle endişeye yol açar. Çocuktaki en ufak ısı artışı ateşin hemen düşürülmesi gerektiği fikrini tetiklemekte ve ailede paniğe neden olmaktadır. Ateş korkusu olarak tanımlanan bu telaş ve panik hali annelerin sağlık merkezlerini gereksiz kullanmalarına ve gereksiz tedavilere neden olabilmektedir. Ayrıca ateşli çocukların okulları aksamakta, anne ve babalarının çalışması engellenmektedir.

Ateşin uzun sürmesi su kayıplarına, enerji gereksinimi arttığında kilo ve kas kaybına neden olabilir. Özellikle kan akımı ve beslenmeyi de etkilediğinden bazı durumlarda fonksiyonlar bozulabilir. Bunun en talihsiz ve korkutanı ateşli havale durumudur. Normal çalışan beyin ateşin ani yükselmesiyle bozulan fonksiyonla anormal kasılmaların başlamasına sebep olmuştur. Bazı durumlarda halüsinasyonlar da görülür, bu yine fonksiyon bozulmasının bir sonucudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir